Selenyum Nedir ?

Selenyum temel bir mineraldir, yani diyetinizle elde edilmesi gerekir.

Sadece küçük miktarlarda ihtiyaç duyulur ancak metabolizmanız ve tiroid fonksiyonunuz dahil vücudunuzdaki önemli süreçlerde önemli bir rol oynar.

1. Güçlü bir antioksidandır

Antioksidanlar, gıdalardaki serbest radikallerin neden olduğu hücre hasarını önleyen bileşiklerdir. Serbest radikaller, vücudunuzda günlük olarak oluşan metabolizma gibi süreçlerin normal yan ürünleridir.
Genellikle kötü bir şöhrete sahiptirler, ancak serbest radikaller sağlığınız için çok önemlidir. Vücudunuzu hastalıklardan korumak dahil önemli işlevleri yerine getirirler.

Bununla birlikte, sigara, alkol kullanımı ve stres gibi şeyler aşırı serbest radikallere neden olabilir. Bu, sağlıklı hücrelere zarar veren oksidatif strese yol açar (1)

Oksidatif stres, kalp hastalığı, Alzheimer ve kanser gibi kronik durumların yanı sıra erken yaşlanma ve felç riskiyle ilişkilendirilmiştir. ( 2,3,3,4,5,6).

Selenyum gibi antioksidanlar, serbest radikal sayılarını kontrol altında tutarak oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur (7)

Fazla serbest radikalleri nötralize ederek ve hücreleri oksidatif stresin neden olduğu hasardan koruyarak çalışırlar.

2. Belirli kanser türlerine yakalanma riskinizi azaltabilir

Oksidatif stresi azaltmanın yanı sıra selenyum, belirli kanser riskini azaltmaya yardımcı olabilir .

 Selenyumun DNA hasarını ve oksidatif stresi azaltma, bağışıklık sisteminizi güçlendirme ve kanser hücrelerini yok etme yeteneği vardır.(8).

350.000’den fazla kişiyi içeren 69 çalışmanın gözden geçirilmesiyle, yüksek selenyum seviyesine sahip olanların, meme, akciğer, kolon ve prostat kanserleri dahil olmak üzere belirli kanser türlerine karşı daha düşük risk taşıdıkları tespit edildi. (9)

Bununla birlikte, bazı araştırmalar, selenyum takviyesinin radyasyon tedavisi gören kişilerde yan etkileri azaltabileceğini öne sürüyor.

Örneğin, bir çalışma, oral selenyum takviyelerinin, rahim ağzı ve rahim kanseri olan kadınlarda genel yaşam kalitesini iyileştirdiğini ve radyasyona bağlı ishali azalttığını bulmuştur (10)

3. Kalp hastalıklarına karşı koruyabilir

Selenyum açısından zengin bir diyet , düşük selenyum seviyelerinin kalp hastalığı riskinin artmasıyla bağlantılı olması nedeniyle kalbinizin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir .

25 gözlemsel çalışmanın analizinde, kan selenyum seviyelerinde % 50’lik bir artış, kalp hastalığı riskinde % 24’lük bir azalma ile ilişkilendirildi. (11)

Selenyum, kalp hastalığı için ana risk faktörlerinden biri olan vücudunuzdaki iltihap belirtilerini de azaltabilir.

Örneğin, kalp hastalığı olan 433.000’den fazla kişiyi içeren 16 kontrollü çalışmanın gözden geçirilmesi, selenyum takviyesi almanın, inflamatuar markör C-reaktif protein (CRP) düzeylerini düşürdüğünü göstermiştir.

Ek olarak, güçlü bir antioksidan olan glutatyon peroksidaz seviyelerini artırdı. (12)

Bu, selenyumun vücudunuzdaki iltihaplanmayı ve oksidatif stresi azaltarak kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösterir. Oksidatif stres ve iltihaplanma, aterosklerozla veya arterlerde plak birikmesiyle ilişkilendirilmiştir.

Ateroskleroz felç, kalp krizi ve kalp hastalığı gibi tehlikeli sağlık sorunlarına yol açabilir (13)

Selenyum açısından zengin yiyecekleri diyetinize dahil etmek, oksidatif stres ve iltihaplanma seviyelerini minimumda tutmanın harika bir yoludur.

4. Alzheimer önlemeye yardımcı olur

Alzheimer hastalığı, hafıza kaybına neden olan ve düşünce ve davranışı olumsuz etkileyen yıkıcı bir durumdur. 

Alzheimer hastalığı olan kişilerin sayısı artıyor. Bu nedenle, bu dejeneratif hastalığı önlemenin yollarını bulmak zorunludur.

Oksidatif stresin Parkinson, multipl skleroz ve Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların hem başlangıcında hem de ilerlemesinde rol oynadığına inanılmaktadır (14)

Birkaç çalışma, Alzheimer hastalığı olan hastaların kandaki selenyum seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermiştir (15,16)

Ek olarak, bazı çalışmalar hem gıdalardaki hem de takviyelerdeki antioksidanların Alzheimer hastalarında hafızayı geliştirebileceğini bulmuştur (17)

Küçük bir çalışma, günde bir selenyum alınmasının, hafif bilişsel bozukluğu olan hastalarda sözel akıcılığı ve diğer zihinsel işlevleri iyileştirdiğini buldu (19)

Dahası, deniz ürünleri ve fındık gibi yüksek selenyumlu yiyecekler açısından zengin olan Akdeniz diyeti , Alzheimer hastalığına yakalanma riskinin daha düşük olmasıyla ilişkilendirilmiştir (19,20)

5. Tiroid sağlığı için önemlidir

Selenyum, tiroid bezinizin düzgün çalışması için önemlidir. Aslında, tiroid dokusu, insan vücudundaki diğer herhangi bir organdan daha yüksek miktarda selenyum içerir (21)

Bu güçlü mineral, tiroidin oksidatif hasara karşı korunmasına yardımcı olur ve tiroid hormonlarının üretiminde önemli bir rol oynar.

Sağlıklı bir tiroid bezi, metabolizmanızı düzenlediği ve büyüme ve gelişmeyi kontrol ettiği için önemlidir (22)

Selenyum eksikliği, bağışıklık sisteminin tiroid bezine saldırdığı bir tür hipotiroidizm olan Hashimoto tiroiditi gibi tiroid durumlarıyla ilişkilendirilmiştir.

6.000’den fazla kişiyi içeren gözlemsel bir çalışma, düşük serum selenyum seviyelerinin, otoimmün tiroidit ve hipotiroidizm riskinde artış ile ilişkili olduğunu bulmuştur (23)

Ek olarak, bazı çalışmalar selenyum takviyelerinin Hashimoto hastalığı olan kişilere fayda sağlayabileceğini göstermiştir.

Bir inceleme, üç ay boyunca günlük selenyum takviyesi almanın daha düşük tiroid antikorlarına neden olduğu sonucuna varmıştır. Ayrıca Hashimoto hastalığı olanlarda ruh hali ve genel refahta iyileşmelere yol açtı (24)

6. Bağışıklık sisteminizi güçlendirir

Bağışıklık sisteminiz potansiyel tehditleri belirleyerek ve bunlarla mücadele ederek vücudunuzu sağlıklı tutar. Bunlara bakteri, virüs ve parazitler dahildir.

Selenyum, bağışıklık sisteminizin sağlığında önemli bir rol oynar . Bu antioksidan, vücudunuzdaki oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur, bu da iltihabı azaltır ve bağışıklığı artırır.

Çalışmalar, artmış selenyum seviyelerinin artmış bağışıklık tepkisi ile ilişkili olduğunu göstermiştir.

Öte yandan, eksikliğin bağışıklık hücresi işlevine zarar verdiği ve daha yavaş bir bağışıklık tepkisine yol açabileceği gösterilmiştir (25)

Çalışmalar ayrıca, HIV’li kişilerde artmış ölüm riski ve hastalığın ilerlemesi ile ilişkilendirilmişken, takviyelerin bu hastalar için daha az hastaneye yatışa ve semptomlarda bir iyileşmeye yol açtığı gösterilmiştir (26)

Ek olarak, selenyum takviyeleri grip, tüberküloz ve hepatit C‘li kişilerde bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir (27)

7. Astım semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir

Astım, akciğerlerin içine ve dışına hava taşıyan hava yollarını etkileyen kronik bir hastalıktır.

Bu hava yolları iltihaplanır ve daralmaya başlayarak hırıltılı solunum, nefes darlığı, göğüste sıkışma ve öksürük gibi semptomlara neden olur (28)

Astım, vücutta artan oksidatif stres seviyeleri ve iltihaplanma ile ilişkilendirilmiştir (29)

Selenyumun iltihabı azaltma kabiliyeti nedeniyle, bazı çalışmalar bu mineralin astımla ilişkili semptomları azaltmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Araştırmalar, astımı olan kişilerin kandaki selenyum seviyelerinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

Aslında, bir çalışma, daha yüksek kan selenyum seviyelerine sahip astımlı hastaların, düşük seviyeli hastalara göre daha iyi akciğer fonksiyonuna sahip olduğunu gösterdi (30)

Selenyum takviyeleri ayrıca astıma bağlı semptomları azaltmaya yardımcı olabilir.

Örneğin, bir çalışma, astımı olan kişilere günde 200 mcg selenyum verilmesinin, semptomlarını kontrol etmek için kullandıkları kortikosteroid ilaçları kullanımlarını azalttığını bulmuştur (31)

Selenyumun astımın gelişimi ve tedavisinde rolünü tam olarak anlamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç vardır (32)

Selenyumun en iyi kaynakları

Aşağıdaki yiyecekler harika selenyum kaynaklarıdır (33,34)

 • İstiridye:  85 gram içindeki DV’nin% 238’i
 • Brezilya fıstığı: Bir kuruyemişteki DV’nin% 174’ü (5 gram)
 • Halibut:  159 gram DV’nin % 171’i
 • Sarı yüzgeçli ton balığı:  85 gram içindeki DV’nin % 167’si
 • Yumurtalar: 2 büyük yumurtada (100 gram) DV’nin% 56’sı
 • Sardalya: 4 sardalyadaki DV’nin% 46’sı (48 gram)
 • Ayçekirdeği:  28 gram içindeki DV’nin% 27’si
 • Tavuk göğsü: 4 dilimde (84 gram) DV’nin% 12’si
 • Shiitake mantarları: 1 bardakta (97 gram) DV’nin% 10’u

Bitki bazlı gıdalardaki selenyum miktarı, yetiştirildikleri toprağın selenyum içeriğine bağlı olarak değişir. Bu nedenle, mahsullerdeki selenyum konsantrasyonları büyük ölçüde yetiştirildikleri yere bağlıdır.

Örneğin, bir çalışmada Brezilya cevizindeki selenyum konsantrasyonunun bölgeye göre büyük ölçüde değiştiğini gösterdi. Bir bölgeden tek bir Brezilya fıstığı önerilen alımın % 288’ini sağlarken, diğerleri sadece% 11’ini sağlar. (35)

Aşırı selenyum alımı

Selenyum toksisitesi nadir olmakla birlikte, önerilen günlük 55 mcg miktarına yakın kalmak ve tolere edilebilir üst sınır olan günlük 400 mcg’yi aşmamak önemlidir (36)

Selenyum toksisitesinin belirtileri şunları içerir:

 • saç kaybı
 • baş dönmesi
 • mide bulantısı
 • kusma
 • yüz kızarması
 • titreme

Kaynaklar;

 1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3614697/
 2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2835914/
 3. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17034348/
 4. https://www.annualreviews.org/doi/full/10.1146/annurev.pharmtox.44.101802.121851#_i2
 5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3184498/
 6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4665418/
 7. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19033020/
 8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4073179/
 9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4726178/
 10. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20133068/
 11. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17023702/
 12. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28965605/
 13. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/atherosclerosis
 14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4147716/
 15. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24668390/
 16. https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2352873717300409
 17. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21775560/
 18. https://link.springer.com/article/10.1007%2Fs00394-014-0829-2
 19. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17030648/
 20. https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fnut.2016.00022/full
 21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5307254/
 22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK279388/
 23. https://academic.oup.com/jcem/article/100/11/4037/2836081
 24. https://www.liebertpub.com/doi/abs/10.1089/thy.2009.0351
 25. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3723386/
 26. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3066516/
 27. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4288282/
 28. https://www.nhlbi.nih.gov/health-topics/asthma
 29. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3246085/
 30. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21546427/
 31. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/12061082/
 32. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15106206/
 33. https://fdc.nal.usda.gov/index.html
 34. https://dsld.od.nih.gov/dsld/
 35. https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0045653517313711
 36. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Selenium-HealthProfessional/

Bir cevap yazın