Sarımsak Extresi ve Koenzim Q10 Kombinasyonu

Sarımsak ve CoQ10, kalp sağlığı için çok önemli bileşenlerdir ve sinerjik olarak hareket eder. Sarımsak kalbi korumaya yardımcı olur ve CoQ10 kalbi enerjilendirmeye yardımcı olur. Sarımsak, aterosklerozun hızlanmasında en önemli faktörlerden biri olan LDL kolesterolün oksidasyonunu azaltır ve CoQ10, solunum zincirimizdeki elektronların taşınmasından sorumludur.

CoQ10, her hücrede mitokondrinin enerji üretiminde önemli bir rol oynar. Kalp hücreleri vücudumuzdaki diğer hücrelerden iki kat daha fazla CoQ10 içerir ve yüksek enerji devri ve oksijen tüketimi nedeniyle daha fazla CoQ10’a ihtiyaç duyar. 

65 orta yaşlı hastada 1 yıl süre boyunca yapılan bir çalışmada CoQ10 ile kombine Sarımsak extresinin  enflamatuar ve oksidatif belirteçler üzerindeki etkisi  plasebo ile karşılaştırılmış ve koroner aterosklerozun ilerlemesini değerlendirmiş ve yapılan çalışmalarda sarımsak extresi ve Koenzim Q10’un (CoQ10) birden çok kardiyovasküler risk faktörünü etkilediği görülmüştür. (1)

LA County itfaiyecileriyle yapılan yeni bir araştırmaya göre, sarımsak ve koenzim Q10 kombinasyonu, kan damarlarını kaplayan hücrelerin işlevini iyileştirerek damar sağlığını iyileştirebilir. (2)

Kaynaklar:

  1. https://www.onlinejacc.org/content/59/13_Supplement/E1351
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4277702/

Bir cevap yazın